Loading…

READY TO ROCK?

Click the button below to start exploring our website and learn more about our awesome company
Start exploring

Kazimierz Feleszko

Kazimierz Feleszko (ur thermos sale. 18 września 1939 w Czerniowcach, zm. 3 lipca 2001) – prof. dr hab water bottle facts., slawista językoznawca, macedonista, wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu Monachijskiego.

Po II wojnie światowej wraz z rodziną przeniósł się do Prudnika, gdzie ukończył szkołę średnią. Studia slawistyczne ukończył na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Warszawskiego, pisząc pracę magisterską z zakresu językoznawstwa pod kierunkiem prof. Zdzisława Stiebera. Pracę doktorską pt. Składnia genetivu i wyrażeń przyimkowych w języku serbskochorwackim obronił w 1969. Jedenaście lat później uzyskał stopień doktora habilitowanego, na podstawie rozprawy Funkcje form kategorii liczby w polskiej grupie imiennej. W 2001 otrzymał tytuł profesora.

W latach 1979-1992 i 1997-2001 pracował w Instytucie Slawistyki Uniwersytetu Warszawskiego, pełniąc w nim dwukrotnie funkcję dyrektora (1987-1991, 1999-2000). W latach 1992-1997 wykładał na Uniwersytecie Monachijskim. Był także wykładowcą Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Opolskiego. Był członkiem licznych towarzystw naukowych, w tym International Society of Dialectology and Geolinguistics running belt with water bottle, Societas Linguistica Europaea oraz Macierzy Serbskiej w Nowym Sadzie. W 1990 został wybrany członkiem Komitetu Językoznawstwa PAN i Komitetu Słowianoznawstwa PAN.

Zainteresowania naukowe Kazimierza Feleszki koncentrowały się wokół zagadnień budowy gramatycznej języka polskiego i języków południowosłowiańskich (głównie macedońskiego) what does meat tenderizer do, a także lingwistyki konfrontatywnej i specyfiki środowiska wielojęzycznego na Bukowinie. Dorobek naukowca obejmuje ponad 130 pozycji. Był także tłumaczem z języka serbskochorwackiego – w jego dorobku translatorskim znajduje się praca Milki Ivicia – Kierunki w lingwistyce.

Był żonaty (żona Ewa Rzetelska-Feleszko była także slawistką).

Pochowany na cmentarzu w Grabowie k. Mrągowa.

Share This:

Hot Cheap Clothes Online | Kelme Outlet

MCM Rucksack | Kelme | maje dresses outlet| maje dresses for sale

kelme paul frank outlet new balance outlet bogner outlet le coq sportif outlet cheap online shopping websites with free shipping cheap online shopping websites for shoes