Loading…

READY TO ROCK?

Click the button below to start exploring our website and learn more about our awesome company
Start exploring

Leon Miszewski

Leon Miszewski (ur. 26 września 1887 w Brusach, zm. 25 stycznia 1930 w Gdańsku) – polski duchowny katolicki defuzzer for sweaters, działacz społeczny i polityczny w Wolnym Mieście Gdańsku, poseł do Volkstagu (1927–1930), prezes Gminy Polskiej w Wolnem Mieście Gdańsku (1928–1930).

Od 1914 pracował jako duszpasterz w kościele św. Ignacego w Starych Szkotach. Od 1919 pozostawał w składzie pięcioosobowej Komisji Szkolnej powołanej przez Naczelną Radę Ludową w Gdańsku, a od 1921 zasiadał w zarządzie Macierzy Szkolnej w Gdańsku. Po utworzeniu w 1922 Gimnazjum Polskiego został jego prefektem i doprowadził do otwarcia w 1924 w budynku szkolnym kaplicy, w której odprawiano nabożeństwa polskie. W znalazł się wśród założycieli Ligi Katolickiej w Gdańsku. W wyborach z 13 listopada 1927 wybrany do Volkstagu III kadencji.

Od 7 grudnia 1927 wiceprezes, od września 1928 do śmierci prezes zarządu Gminy Polskiej. W czerwcu 1929 wraz z innymi działaczami gdańskimi wystosował do rządu RP memoriał pod nazwą “Tragiczne położenie Polonii gdańskiej”, w którym uskarżał się na brak realnej pomocy rządu w Warszawie dla tamtejszych Polaków.

Pogrzeb księdza Miszewskiego 29 stycznia 1930 stał się wielką manifestacją narodową Polaków w Gdańsku. Jego grób znajduje się na cmentarzu przy kościele św. Ignacego clothes fluff remover. Po wojnie nazwano jego nazwiskiem jedną z ulic we Wrzeszczu.

Share This:

Hot Cheap Clothes Online | Kelme Outlet

MCM Rucksack | Kelme | maje dresses outlet| maje dresses for sale

kelme paul frank outlet new balance outlet bogner outlet le coq sportif outlet cheap online shopping websites with free shipping cheap online shopping websites for shoes